Tennise peale panustamine

tennis panustamine

Tennise mängude ennustamine võib tänu oma erinevatele panuse võimalustele olla võrdlemisi kasumlik. Tegemist on spordialaga, millele panustamine on populaarne üle maailma mõeldes sündmustele nagu Roland Garros, Wimbledon, Australian Open. Tennise mängud kipuvad järgima teatud trendi, mis omakorda loob soodsamad võimalused panustamise strateegia juurutamiseks, võrreldes teiste aladega.

Järgnevas juhendis vaatame üle mis võimalused on üldse olemas tennisele panustamisel, ning tutvustame mitmeid strateegiaid ja anname soovitusi edukamaks ennustamiseks.

Tennis Eestis

Tennise ajaloo juured ulatuvad Keskaega, mil Prantsuse mungad mängisid käega palli lüües üle võrgu mängu nimega Jeu de paume, mis otsetõlkes tähendabki peopesa mängu. Kuid tänapäevale hakkas mäng sarnanema alles 19. sajandi Inglismaal, mil tekkis ka väljend lawn tennis ehk muruplatsi tennis.

Eestisse jõudis tennis 19. sajandi lõpus, kogudes algselt populaarsust kohalike baltisaksa mõisnike ja rikaste kaupmeeste seas. Esimesed kirjalikud allikud viitavad ka väljakute tekkele Avanduse ja Kumna mõisa maadel. Esimene kohalik tenniseklubi avati 1909. aastal Narva-Jõesuus, mille nimeks oli Hungerburgi Lawn-Tenniseklubi. Mõni aasta hiljem, kui mäng teistesse linnadesse hakkas levima, avati ka 1913 Pirita kalevlaste tenniseväljak. Väljaku avamisel peeti võistlus, millest võttis osa kakskümmend (20) kohalikku mängijat, ning seda sündmust peetakse Eesti tennise sünniks.

Esimesed Eesti meistrivõistlused tennises peeti 1920. aastal Kadriorus, Lawn-Tennis Klubis, kus osales kakskümmend üks (21) meest ja ka neli (4) naist. Eesti Tennise Liit sai oma ametliku alguse 1922. aastal. Mäng kogus algusaastatel rohkelt populaarsust, algselt ülikute seas, kuid tasapisi valgudes ka lihtrahva sekka. Võõraste vägede tulekuga tekkis alguses kohalikus tennise kogukonnas väike vaakum, seoses paljude mängijate emigreerumisega. Kuid siiski jääb sinna aega ka Eesti tennise kuldaeg, mil 1960-ndatel aastatel koguti mitmeid tiitleid ja medaleid, ning isegi tuldi punavõimu võitskondlikuks meistriks.

etl main

Mängu algusaastatel võimutses naiste seas Ilse Hesse-Grünberg, kes tuli mitu korda Läti ja Leedu meistriks. Tänapäevani kuulub Ilse-Hesse nimele Eesti üksikmängude rekord, jõudes haripunktini seitsmel (7) korral, millest kuus (6) tiitlit tuli järjestikuselt. Veera Nõmmik omab samast ajast aga siiani üksikmängude koguarvu tiitlite rekordit, jõudes saavutuseni kaheksal (8) korral.

Meeste seas oli 1930-ndate aastate tipus Kristjan Lasn, kes on tulnud Eesti üksikmängu meistriks 10-l ning paarismängus koguni 12-l korral. Tegemist oli ka esimese Eesti mängijaga kes kvalifitseerus Wimbledoni turniirile, kuid raskete majanduslike aegade tõttu võistlema sõita ei saanudki.

Eesti kõigi aegade parim tennisist on Toomas Leius, kes Evald Kree juhendamise käe alt tulles saavutas mitmeid tiitleid. Nende hulka kuulub ka 1959. aasta Wimbledoni noorteturniiri võit, '70 ja '71 aasta Euroopa meistrivõistluste üksikmängu pronks ning '70 aasta paarismängu hõbe. Grand Slami turniiridel oli parimaks saavutuseks 1965. aasta Prantsuse lahtiste võistluste üksikmängu veerandfinaal ja 1971. aasta segapaari finaal. Eesti meistriks on Toomas Leius kroonitud lausa 23-l korral, saavutades ka Parima Eesti Sportlase tiitli aastatel 1961, '63 ja '65.

Tänapäeva Eestis kuuluvad suurimad saavutused tennises hapramale sugupoolele, kes on meie lippu maailma areenil kõrgelt kandnud.

Kaia Kanepi võitis 2001. aastal Prantuse lahtiste võistluste noorteturniiri, ning on tänaseks kogunud 4 WTA ja 20 ITF turniiri tiitlit. Kuuel (6) korral on suutnud Kanepi jõuda ka Suure Slämmi veerandfinaalidesse ning parimaks kohaks WTA edetabelis oli 2002. aastal saavutatud viieteistkümnes (15) positsioon. Kaia Kanepit peetakse üheks parimaks servijaks WTA-s ning ta on mitmel korral tulnud Eesti meistriks nii üksik-, paaris- kui ka segapaarismängus.

Anett Kontaveit tuli 2009. aastal täiskasvanute Eesti meistriks, olles ise alles 13-aastane. Aastate jooksul on Kontaveit kogunud kuus (6) WTA ja üksteist (11) ITF turniiri võitu ning jõudnud mitmel korral Suure Slämmi neljandasse ringi. Tema nimele kuulub ka eestlaste parim koht WTA turniiritabelis, kus ta 2022. aastal positsioneerus teisel (2) kohal, ning on ainuke naine kes üldse jõudnud WTA esikümnesse ning WTA aastalõputurniirile.

Tennise põhireeglid

Tennise puhul on tegemis reketi spordialaga, mida tihti seostatakse just üksikmänguga (kaks mängijat), kuigi olemas on ka paarismängud (neli mängijat, kaks kummagil pool väljakut). Mängu põhieesmärk on lüüa pall vastasmängija väljakupoole piirjoonte vahele nii, et ta ei suudaks seda tõrjuda. Terve geimi reeglid sisaldavad veidi rohkem nüansse ning järgnevalt vaatame ka üle:

Kuidas käib punktiarvestus tennises

Kui te pole tennisemänguga tuttav, võib punktiarvestus tunduda veidi kummaline. Mäng algab loomulikult seisult 0 : 0, esimene võidetud pall annab 15 punkti, teine 30, kolmas 40 ning neljanda punktiga tuleb geimivõit. Kui mäng on tasa 40 : 40, annab järgnev võidetud pall eelise ning juhul kui sama mängija skoorib ka järgnevalt, saab ta kirja geimivõidu. Kui eelisega mängija ei suuda järgnevalt skoorida, läheb seis jälle tasaks ning geimi peetakse kahe punkti võiduni. Eelnevalt kirjeldatu lihtsustamiseks toome järgneva näite:

• Mängija A võidab esimene punkti 15 : 0
  • Mängija A servib lisaks veel ässa 30 : 0
  • Mängija B võidab järgmise pallingu 30 : 15
  • Mängija A võidab kaks järgnevat servi ja peale esimest punkti on seis 40 : 15, ning peale teist tuleb geimivõit

Tasa ja Eelis

Kui mängu seis jõuab tasani 40 : 40, peab võitmiseks üks mängijatest skoorima kaks järjestikust punkti. Esimest võidetud punkti peale tasa seisu nimetatakse eeliseks. Teisisõnu, mängija kes skooris esimese punkti peale 40 : 40 tasa, on eelises geimi võiduks. Mängu jooksul teavitab pukikohtunik sellisel juhul eelise ja selle saavutanud mängija nime.

Siiski tuleb silmas pidada, et mängija jääb oma eelisest ilma, kui vastane suudab skoorida punkti, ning seis muutub jälle tasaks 40 : 40. Mäng lõppeb alles siis kui üks mängijatest suudab skoorida kaks punkti järjest, mis tihtilugu võib sütitada põnevaid hetki.

0 punkti = Love ehk “Armastus” ehk eesti keeles Null

1 punkt = 15

2 punkti = 30

3 punkti = 40

40 : 40 = Tasa

Sett

Sett peegeldab kõikide peetud geimide tulemust, ning igat setti peetakse kuue (6) geimi võiduni. Mängu võitmiseks on vajalik saavutada kolm (3) setivõitu, kuid suurtematel sündmustel võib olla see number ka viis (5). Ka seti lõpetamine on sarnane geimile, mis tähendab et seisult 6 : 5 peab võiduks skoorima eelises mängija, vastasel juhul tuleb tie-breaker. Et mäng oleks ausam, servivad mängijad sellises olukorras kordamööda.

Tie-Breaker

Tuletades meelde tasa ja eelist, kehtib sama põhimõte ka tie-breakerite puhul ning sõna tähendus eesti keeles viitab viigiseisundi lahtimängimisele. Tie-breaker tennises esineb siis kui settide skoor on 6 : 6, ning sellisel juhul võidab järgmise seti mängija, kes jõuab esimesena seitsme (7) punktini. Pange tähele, et tie-breakerite ajal arvestatakse punkte “1, 2, 3..” põhimõttel.

Kui settide seis on aga 7 : 6, peab eelises mängija ikkagi skoorima kaks järjestikust punkti kindlustamaks tie-breaker ja seega ka matši võidu. See sai juurutatud selleks, et ühelgi mängijal ei tekiks servi eelist.

Walkover ehk loobumisvõit

Walkover ehk eesti keeles loobumisvõit, on olukord tennises kus üks mängijatest ei saa platsile tulla või tagasi naasta näiteks vigastuse puhul, ning seega võit loovutatakse teisele mängijale. Loobumisvõidust hoolimata, võidu kirja saanud mängija saab endale ka kaasnevad rankingu ehk edetabeli punktid. Panustamisel võib tie-breaker aga tekitada erinevaid olukordi, kuna igal spordiennustusel on taolise olukorrda väljamaksmisel omad tingimused.

Võimalik on kirja saada loobumisvõit ka sellisel juhul, kui vastane diskvalifitseeritakse näiteks verbaalse käitumise tõttu või kui mängija lööb vihast kogemata palli kohtunike või väljaku läheduses olevate inimeste pihta. Selline õnnetus juhtus ka Novak Djokovicil 2020 aasta US Openil.

Servimine tennises

Iga tennisematš algab ühe mängija serviga. Selleks peab serviv mängija lööma palli reketiga diagonaalis vastasmängija väljakupoolele. Kui vastasmängija ei jõua servi tagasi lüüa, nimetatakse olukorda Ässaks. Ässa puhul ei anta küll eraldi punkte, kuid tegemist on vaieldamatult kergeima punkti skoorimisega, sest siinkohal ei teki mängu rallit. Kui servija lööb palli väljakujoonest väljapoole, antakse talle veel üks võimalus. Teise servi ajal proovivad mängijad kindlalt tabada vastaspoole väljakut, seega võib see löök olla veidi aeglasem. Kui servija aga eksib pallimisel ka teist korda, nimetatakse olukorda topeltveaks ning punkt antakse vastasmängijale.

ATP ja WTA

Association of Tennis Professionals ehk Tennisemängijate Assotsiatsioon meesmängijatele (ATP), Women's Tennis Association aga omakorda Naiste Tennise Assotsiatsioon (WTA) on katusorganisatsioonid mis organiseerivad vastavaid sündmusi.

Matši kohtunikud

Pukikohtunik koos väljakukohtunikega kuuluvad iga tennisematši juurde. Pukikohtuniku töö on valjuhäälselt teavitada skoorist ning jälgida tennise põhireeglite täitmist. Väljakukohtunikud vastutavad aga tenniseväljaku piirjoonte jälgimise eest mängu jooksul.

Erinevalt teistest spordialades nagu korvpall, poks ja jalgpall, peavad pealtvaatajaid jälgima teatud etiketti ning pidama vaikust ralli jooksul. Kui publik hakkab vahepeal liiga valjuks muutuma, peab pukikohtunik tagama nende vaikuse öeldes “Aitäh” või mõnel juhul “Daamid ja härrad, palun austage mängu”.

Vanasti väljandati kohtunike suunas tehtud otsuste eest päris palju viha, kuid elektroonilise abilise Hawk-eye lisandumisega on olukord muutunud drastiliselt.

Kuidas käib tennisele panustamine?

Tennisele panustamise protsess käib vägagi lihtsalt. Järgnevalt toome välja sammud, mida peate ennustamiseks tegema:

tennis panustamine live

Olenemata, kas soovite teha panuse matši võitja peale või lisate valikusse mitu sündmust, on ennustamise protsess ikkagi samasugune.

Turud: Tennise panusetüübid

Nagu ka iga teise spordiala puhul, on tennises võimalik panustada Võitjale, kus ennustate missugune meeskond või mängija võidab matši. Kuid olemas on ka rohkelt kõrvalturge ning ka kombopanuseid.

Turg Selgitus
Matši võitja Tegemist on kõige populaarsema panusega tennises. Võimalik on teha ennustus ühele valikule, kes võidab matši.

Näide: Roger Federer matši võitja
Sett - Õige skoor Settide panustamisel saate ennustada mäng õiget lõplikku tulemust.

Näide: (3-setises mängus) Mängija A võidab matši 2 : 1
Sett - Geimide koguarv Samuti võite teha oma ennustuse sellele mitu geimi mängitakse ühes setis. Võimalik on valida  6 ja 12 vahel.

Näide: Seti geimide koguarv (täpne arv või Üle/Alla)
Sett - Võitja Võite ennustada kes võidab antud seti või teatud seti mängu jooksul.

Näide: 1. Seti võitja X Rafael Nadal
Sett - Täpne skoor Ennustada on võimalik hetke või teatud seti täpne skoor.

Näide: 1. Seti õige skoor 6 : 4
Sett - Üle/Alla geimide arv Ühes setis võib kokku mängida 12 geimi. Saate ennustada kas antud setis on vähem või rohkem geime.

Näide: 1. Sett geimide koguarv
Sett - Mängija võidetud geimide arv Võite samuti ennustada kas teatud mängija
võidab matši jooksul seti. Antud turg võib olla kättesaadav küll juhul kui
üks mängijatest on suurfavoriit.

Näide: Mängija A võidab vähemalt ühe seti
Sett - Geimide händikäp Händikäp panuse korral saad teha ennustuse mängijale seatud eelisega. Kui mängija nime taga on “+” märk, tähendab, et ta saab kaotada mängu arvu piirides. Kui on “-” märk, siis peab mängija võitma vähamelt seatud vahega.

Näide: 1. Sett händikäp -1.5 X Mängija A
Sett - Mängija eduseis geimides Võite ennustada ma mis vahega võidab mängija matši. Võimalus on panustada 1 või 2 seti vahele Suure Slämmi sündmustel.

Näide: Mängija X võidab mängu 1 setiga

Kui otsida piisavalt tähelepanelikut, on võimalik mõne spordennustuse pakkuja juures leida ka väga eksootilisi turge, kuid ülal kirjeldatud näited on kõige levinumad võimalused tennises panustamisel.

Tennise panustamise võimalused

Nagu ka teiste spordialade sündmuste puhul, ei jää tennise panustamisel kindlasti võimalustest puudu. Järgnevalt leotleme mõned võimalused, kuid nende kättesaadavus oleneb suuresti teie asukohast.

Tänavalt külastatav spordiennustus

Traditsioonilised spordiennustuse pakkujad on siiani väga populaarsed, kuigi online konkurendid on paljud kliendid neilt üle võtnud. Soovitame külastada neid asutusi juhul kui teile meeldib sellega kaasnev kogemus, sest sellisel juhul ei saa te võrrelda koefitsiente teiste pakkujatega. Live panuseid võib siinkohal teha ainult äärmuslikel juhtudel. Kuid parim asjaolu traditsiooniliste spordiennustuste puhul on ikkagi fikseeritud koeffid, ehk kui te kinnitate oma pileti, ei kõiguta seda ükski järgnev turu muutus.

Live tennise panustamine

Tennisele panustamine mängu ajal võib olla väga tulemuslik. Sellisel juhul saate jälgida kuidas mängijate hetkevormi, kas kellegil on probleemi servimisega või märgata hoopis vigastuse jälgi. Loomulikult on spordiennustuse pakkujad tänapäeval väga kõrgel tasemel ning nende ümberkavaldamine omaenda mängus võib olla problemaatiline, kuid piisava harjutamisega on ikkagi võimalik leida mängus teatud eelist.

Tennise sündmused millele saate panustada

Tennise turniire peetakse aastaringselt ning nad kõik erinevad oma staatuse, väljakukatte ja asukoha poolest. Need tegurid mõjutavad tohutult ka mängu kulgu, kuna päevad pole vennad ja iga sündmus ei pruugi sobituda iga võistleja mängustiiliga. Järgnevalt toome näited populaarsematest tennise turniiridest üle maailma.

Soovitame tennises teha panuseid Suure Slämmi turniiridele, kuna neile pakutakse enim võimalusi. Inimesed teevad oma ennustusi igalt poolt üle maailma ning viimaste mängude ajal vahetavad käsi summad mis ulatuvad miljonitesse.

wimbledon logo
Wimbledon

Wimbeldoni turniiri peetakse muruväljakul ning see on üks prestiižsemaid sündmusi tennises. Roger Federer on võitnud seda turniiri koguni kaheksal (8) korral, mis jätkuvalt tõestab, et tegemist on ühe parima mängijaga tennise ajaloos. Võistlus soosib ründemängijaid, seega hea serviga osalejad saavad siin särada.

roland garros logo
Roland Garros

Roland Garros turniiri mängitakse saviväljakul ning seega soosib hea vastupidavusega mängijaid, kes suudavad pidada pikki heitlusi ja taastuda kiiresti. Saviväljaku kuningas on vaieldamatult Rafael Nadal, kes on võitnud antud tiitli koguni kolmeteistkümnel (13) korral. Kuigi praeguses põlvkonnas on mitmeid väärikaid mängijaid, ei suuda ikka keegi temaga sel väljakukattel sammu pidada. Saviväljakud ei istu hästi mängijatele, kes toetuvad suuresti oma servile.

us open logo
US Open

US Open ehk USA lahtiseid meistrivõistlusi peetakse kõvakattega väljakutel, mis sobib ründava stiiliga mängijatele, kuna pall põrkab sellel pinnal väga kiiresti. Nagu ka Wimbledoni puhul, on ka siin soositud rüngemängijad ning seda peaks oma ennustuste tegemisel kindlasti võtma arvesse. Peale Wimbledoni on US Open samuti palju tähelepanu äratav turniir.

australian open logo
Austraalia Open (Australian Open)

Austraalia Open ehk Austraalia lahtiseid meistrivõistlusi peetakse samuti kõvakattega väljakutel ning seega sobib ründäva stiiliga mängijatele. Viimase kümnendi jooksul on Novak Djokovic domineerinud seda turniiri ning edetabeli madalamal kohal platseeruvad mängijad, kes toetuvad oma servile, teenivad kopsaka osa oma hooaja sissetulekust just siit.

wta finals logo
WTA Finaalid (WTA Finals)

WTA finaalid on terve hooaja kulminatsioon ning sel turniiril võtavad osa maailma parimad naismängijad. Tegemist on kõrgetasemelise sündmusega, mille võitmist peetakse teiste Suurte Slämmide kõrval enim tähtsaks.

atp finals logo
ATP Finaalid (ATP Finals)

ATP finaalid on terve hooaja kestnud turniiri pingutuste lõpp-peatus ning seda samuti peetakse meeste tennises üheks tähtsaimaks Grand Slam-iks. Turniiris saavad kutse alusel osaleda kaheksa (8) maailma parimat mängijat.

Soovitused tennisele panustamisel

Tennisematšid kipuvad tihtilugu järgima teatud trendi. Loomulikult on sellel reeglil ka omad erandid ning peaksite kindlasti arvestama järgmiste asjaoludega, enne kui teete oma ennustuse.

soovitused tennisele panustamisel

Uurige võistlejate omavaheliste matšide statistikat

Tennises võib kohati juhtuda, et ülekaalukas favoriit võib jänni jääda edetabeli madalamal asetusel oleva vastasega, mis võib tuleneda opponendi mängustiilist. Näiteks kui suurepärane servija astub vastu mängijaga, kes suudab neile hästi vastata. Enne panuse tegemist, vaadake üle ka mängijate eelnevate omavaheliste matšide tulemused ning kindlasti täheldage ka väljakukatte materjali.

Jälgige väljakukatte materjali

Väljakukatte materjal võib suuresti mõjutada mängu tulemust ning seda ei saa üle tähtsustada. Näiteks Nadal on läbi ajaloo üks parimaid mängijaid, kelle nimele kuulub koguni 22 Suure Slämmi võitu. Suurem osa nendest võitudest on tulnud just savikattega väljakutelt, mis näitab kui võimukas ta sellistel sündmustel on, kuid siiski on võimalik ka teda alistada mängides teistes tingimustes.

Jälgige iga mängija hetkevormi

Mis vormis võistleja hetkel on, võib suuresti määrata tulemust. Võib juhtuda, et mängija alles naaseb vigastusest ning vaikselt üritab teiste võistlejatega samasse rütmi jõuda. Samas võib mõne mängija eneskindlus kõikuda, kui eelnevalt tuli vastu võtta mõned kaotused. Enesekindlus väljakul omab tenisses suurt kaalu ning peaksite sellega arvestama panuse tegemisel.

Otsige väärtuslikke panusevõimalusi

Väärtuslike panuste leidmisest sõltub lõpuks ka teie edu ennustamisel. Soovitame parimate võimaluste leidmisel tugineda suuresti statistikale. Näiteks kui mängija võidab keskmiselt 80% oma pallingutest ning te leiate koeffid, mis tunduvad mõistlikud antud servimängu trendi jätkumisel, võib seda pidada väärt panuseks.

Mängija pallingud

Servid on tennisemängus ülitähtis komponent. Isegi kui üks võistlejatest on palju madalama rankinguga, kuid ta omab väga head servi, võib matši heitlus tulla palju tasavägisem kui algselt võiks oletada. Naiste tennise puhul pole küll palling niivõrd suure määravusega, seega soovitame kasutada antud strateegiat pigem meeste mängule panustamisel.

Olge teadlik meeste ja naiste mängu erinevustest

Meeste mängus tuginevad võistlejad servile palju enam. Naiste puhul tähendab see aga seda, et tulemuste üllatusi tuleb ette pigem vähem. Meeste mängus võivad aga madalama asetusega võistlejad vahel toetudes oma pallingule jõuda tie-breakeriteni. Naiste tennises ei ole aga see strateegia nii lihtsasti rakendatav.

Usaldusväärse statistika rakendamine

Tänapäeva digitaalses maailmas on spordis saadaval rohkelt erinevat statistikat. Kuigi alles mõned aastad tagasi võis osa infost tunduda täiesti kasutuna, on mängijad ja treenerid aegamisi pannud sellele rohkelt rõhku, püüdes lihvida viimaseidki millimeetreid. Panustajad saavad samuti kasutada kättesaadavat statistikat ning seeläbi luua oma strateegiad, mis ei hõlma emotsioone ega sisemist vaistu. Täielik andmetele toetumine.

Internetist leiate mitmeid usaldusväärseid statistiliste andmete pakkujaid nagu Ultimate Tennis Statistics ja CoreTennis, kus kogu info on tasuta!

Kus panustada tennisele?

Valides seda õiget spordiennustust on ülitähtis veenduda teenuspakkuja usaldusväärsuses ning ka seaduslikkuses. Soovitame eemale hoida ahvatlevana tunduvatest võimalustest, mis piirnevad halli alaga ning seega võivad mõjutada teie ennustamise lõpptulemust pikas perspektiivis.

Eestis tegutsevad spordiennustused vajavad oma teenuse pakkumiseks eelnevalt taotlema selleks EMTA-lt vastavad litsentsid. Seda on kerge kontrollida, kuna need märkmed peavad olema kodulehel selgelt välja toodud.

Pakutud koefitsiendid on teie valikul määravaks asjaoluks, kui otsustate panustada tennisele. Selleks soovitame võrrelda mitme erineva teenuspakkuja koeffe, sest olenevalt sündmusest ja spordiennustusest võivad need kõikuda seinast seina.

See koduleht kasutab küpsiseid, et muuta paremaks teie külastuskogemust. Veebilehe edasisel kasutamisel või selle sõnumi sulgemisel, nõustute te küpsiste kasutusega.