Autosport ja motosport Eestis
Läbi aegade on tuksunud ka eestlaste südamed mootori takti rütmis, tuues endaga kaasa kustumatuid hetki. Kuna mootorspordis võistlemine on väga kulukas, on ka meie väikse rahvaarvu tõttu võimalused piiratud, kuid seda säravamad on saavutatud tulemused.
Kuigi motospordi kuninglikku sarja Vormel 1-te pole ükski meie rahvuskaaslast veel jõudnud, on Marko Asmer olnud saavutusele lähedal ning praegusel ajal üritab sinna pürgida noortalent Paul Aron. Kuid Eestlaste ajalugu vormelitega on palju rikkam, kui tänapäeval paistab. Paljud inimesed mäletavad veel meie edukaimat vormelisõitjat Raul Sarapit, kes oli NL meister ning lisaks oli legendaarse Vormel Estonia 21 arendaja. Autol kasutati Lotus-e meeskonnalt F1-s tutvustatud pinnaeffekti.
Ralli on kindlasti praegu eestlastele enim meelelahutust pakkuv autospordi sündmus. Lausa niivõrd, et ukse taha on toodud isegi WRC Estonia etapp, suuresti tänu Urmo Aavale. Viimastel aastatel oleme püsivalt hoidnud pöialt meie WRC maailmameistritele Ott Tänakule ja Martin Järveojale. Kuid kauged pole ka ajad, kui radu vallutas Markko Märtin koos oma varalahkunud kaardilugejaga Michael Parkiga. Kaugematest aastatest on kindlasti paljudele tuttav, ametlikult Eesti 20. saj. parim rallisõitja - Uno Aava.
Mootorrattasport on eestlastele tuttav eelkõige oma Vallatute Kurvide poolest. Kalevi suursõit endisel Pirita ringrajal toimetas kohale suure hulga publikut ning pakkus meelelahutust viimse sündmuseni 1996. aastal. Rajarekord on püstitatud ühe parima ringraja sõitja Hanno Velti poolt. Vanematest aegadest on tuntud ka mitmekordne NL ja Eesti meister Lembit Teesalu, kes muideks saavutas meistritiitli ka autode ringrajasõidus Vormel 3 klassis. Mainimata ei saa jätta ka kunagine Eesti Aasta Nais-sportlane Luule Tull, kes oli mitmekordne NL ja Eesti meister.
Motospordi panuseturud
Erinevalt pallimängude turgudest, pakub motosport tänu oma ülesehitusele unikaalseid turge. Kuigi nad pole kuigi palju levinud, on sellegipoolest kergesti arusaadavad. Enamik spordiennustusi annavad klientidele võimalust teha panuseid saavutatud kohtadele, ajavahemikele jms. On olemas isegi turge, kus võimaldatakse panustada võidusõidu katkestajatele, kus pakutakse ahvatlevaid koefitsiente. Loetleme mõned enim levinud panuse võimalused, ning millest peaksite nende puhul teadlikud olema:
Kvalifikatsiooni võitja
Olenemata kas sõidetakse võidu rajal või Speedwayl, stardijärjestuse otsustavad tavaliselt välja kvalifikatsiooni tulemused. Igal võistleja tehnikal on omad eelised, mis määravad ka nende koha rajal. Lõplik järjestus pannakse paika peale mõningaid sõite, kus võistlejad pingutavad oma parima individuaalse soorituse nimel.
Sõitja ajavahe
Aeg sõidu võitja ja teise kohal lõpetanu vahel on tuntud motospordis kui võiduvahemik. Kiiruste ja saatuse viperuste tõttu võivad ajavahemikud olla mõne sekundi aga ka kümnete sekundide pikkused. Antud panuste tegemisel on väärt kiigata eelnevate sõitude tulemusi ning pidada neid silmas.
Üldvõitja
Nagu nimest eeldaks, on tegemist turuga kus panustatakse sõitja peale, kes üldarvestuses saavutab parima koha. Erinevalt teistest lõpetamiskohtade turgudest, keskendutakse siin ainult võitjale, kes ületab oma auto või mootorrattaga finišijoone esimesena. Tegemist on kõige enim levinud turuga motospordis ning tulemusi on lihtne analüüsida ajaloolise statistika põhjal.
Poodium ehk Top-3
Selle asemel, et valida üksikut võitjat, on võimalus teha panus ka sõitjale kes lõpetab top-3 ehk poodiumil. Kõikvõimalike tehniliste tõrgete ja motorspordi võistlustega kaasneva ettenähtamatuse tõttu on tegemist ühe populaarseima valikuga panustajate hulgas.
Sõitja-vs-Sõitja ehk Head-to-Head
Kui võistlused muutuvad tasavägiseks, valitakse sõitjate hulgast kaks, kelle omavahelist paremust te saate ennustada. Sarnased turud on leitavad eelkõige Vormel 1 sündmustel, kuna sel alal on kergem valida välja need kaks sõitjat. Samuti annab see mingit aimu eeldatavale tulemusele, kui panustaja ei ole teadlik kõikide osavõtjatega.
Katkestaja
Panus, mis toob välja osalejad kes ei pruugi võistlust lõpetada, olenemata põhjustest. Kuigi pealtnäha on tegu lihtsa valikuga, võivad kiirused ja rajad teha oma töö. Panuseturu salapärasus jääb aga pikemas perspektiivis alati kütkestavaks.
Kõrvalpanused
Need panuseturud ei ole üldjuhul seotud võidusõidu lõplike tulemustega. Näide sellest oleks kiireim ring, kus tulemus ei eelda üldarvestuses saavutatud kohta. Olemas on mitmeid erinevaid kõrvalturge nii meeskondadele kui ka üksiksõitjatele panustamiseks.
Eripanused
Eripanuste puhul on tegemist väga meelelahutuslike turgudega, kus kogu põnevus toimub sõidu kõrvaliste tegevuste ümber. Nii on teil võimalik panustada näiteks kiireima boksipeatuse või hoopis nende arvukuse peale.
Motospordi panustamise strateegia
Enne panuse tegemist ühelegi võidusõidu turule, peate arvesse võtma teatud asjaolud. Enamjaolt on need isiklikku laadi, kuid on ka muid loomulikult seonduvaid elemente. Hasartmängud võivad küll põhineda tõenäosusele, kuid korralik eeltöö aitab valiku langetamist lihtsustada. Pange tähele, et järgmised tõigad ei kindlusta võitu, vaid hoopis parandavad teie võiduvõimalusi.
Kasutage statistikat
Nendeks on nii eelnevate võistluste tulemused, ajaarvestused, tehnilised määrad, üldarvestused ning kuivõrd see info kandub edasi praegusesse. Kogu selle info kokku panemine annab teile juhendid oma otsuste tegemiseks. Numbrid ei valeta kunagi, eriti juhul kui neid on kogutud pika aja jooksul.
Vaadake üle võistleja eelnevad tulemused antud rajal
Peale üldise statistika, peaksite lähemalt tutvust tegema ka individuaalsete sõitjate tulemustega, ennustamaks eeltulevaid sündmusi. Antud andmed keskenduvad spetsiifiliselt võistlejale, enam kui ühelegi teisele motospordi asjaolule. Kõrvalturgude statistika jälgimine annab vihjeid selle kohta kes võiks võita sõidu, saavutada kiireima ringi aja või olla parim kvalifikatsioonis. Tavaliselt on see statistika tehtud kättesaadavaks ka spordiennustuse pakkujate lehel.
Lugege võistluse eelvaateid
Enne igat võistlust peaks tegema osavõtjatele ning nende viimastele tulemustele ülevaate. Üldjuhul leiate selle info sündmuse kodulehelt, kuid igaühel neist võib olla kasutatud oma tõlgendus. Soovitatav on otsida infot erapooletutelt lehtedelt ning võrrelda nende kirjapandut sõitjate kohta, mis kokku annab teile hea ülevaate eeltulevast.
Ilmastikutingimused on määravad
Motospordi mänguväljaks on teed ja rajad. Olenevalt alast võivad nad olla kaetud asfaldi või hoopis kulgeda läbi maastiku. Maastikurajad võivad olla mudased, järsud ning libedad, mis võib oluliselt mõjutada sõitja kiirust. Ka asfaldirajad võivad olla libedad ning tekitada vesiliugu. Pidage meeles sõitjaid, kes on suutelised hallata raskeid ilmastikutingimusi. Lisaks võivad tuul, vihm ning kuumad olud mõjutada kasutatava tehnika suutlikkust.
Stardipositsioon on tähtis
Loomulikult annab sõidu alustamine rivi eest olulise eelise. Mitmed sündmused toimuvad kitsastel radadel, mis teeb üksteisest möödumise ülimalt keeruliseks ning oma positsiooni kaitsmine võib muutuda määravaks tulemuse saavutusel.
Motospordi sündmused panustamiseks
Väljend motosport hõlmab endas vähemalt nelja võidusõidu distsipliini. Nad on kõik oma olemuselt küll erinevad, kuid neid seob siiski asjaolu, et võisteldakse mehhaaniliselt liikuvate seadmete abil. Igaühel neist on omad reeglid ning võistlusnormid. Järgnevalt toome välja populaarseimad alad ning nende mõju panustamisele.
Formula 1
Tegemist on suurima sündmusega motospordi panustamisel. Kokku peetakse üle 21 Grand Prix etapi, mis võtavad aset kõikjal üle maailma. Läbi aastate on nähtud mitmete parimate sõitjate järjepidevust, nagu Michael Schumacher, Lewis Hamilton ja Max Verstappen. Juurde on lisandumas mitmeid etappe ka Ameerikas, mis tähendab ka rohkem võimalusi panustamiseks. Tehnoloogilise arengu ja etappide arvukuse kasvuga muutub Vormel 1 panustamise karusselliks. See muudab spordiala mitte lihtsalt kiirete autode näituseks, vaid ka atraktiivseks panustamise võimaluseks.
Vormel 1 ajalugu ulatub 1920. Euroopa Grand Prix aastatesse, kuid ametliku hoo sai sisse 1946. aastal kui FIA võttis vastu põhireeglid. Võistlusteks spetsiaalselt ehitatud mootorid on alati olnud F1 nurgakiviks. Läbi aastate on proovitud erinevaid silindrite arvu, kubatuuri ning ülerõhu piiranguid. Lisaks on juurutatud mitmeid turvameetmeid seoses paljude õnnetustega spordiala algusaastail.
NASCAR
Kuigi spordiala on ülimalt populaarne Ameerika Ühendriikides, kasvab selle mõju üha enam ka väljaspool oma sünniriigi piire. NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) juhid on tihtilugu suure kogemuste pagasiga nii teekatetes kui kiiruses. NASCAR puhul on tegemist isegi vanema sündmusega kui Vormel 1, kuid selle tähelend pole olnud küll nii kiire. Veebruarist-novembrini, kui kulgeb võistluse kalender, leiate mitmeid võimalusi ja turge.
NASCAR puhul on tegemist eraettevõttega, mis asub Florida, Ameerika Ühendriikides. Asutajaks oli 1948. Bill France Sr. kes oli muuhulgas enne rallisõitja. Praeguseks on spordiala levinud riikidesse nagu Kanada, Mehhiko ning leiab sündmusi ka Euroopas. Kokku peetakse üle 1500 võidusõidu, enam kui 100 erineva ringraja peal üle maailma, ning populaarseimad sündmused on praegu Sprint Cup, Xfinity, Camping World Trucks ja ARCA Menards.
MotoGP
Tegemist on ringraja võistlusega, milles võetakse mõõtu mootorratastel. Selle kiirused on iseloomulikud Vormel 1-st nähtule. Etapi võidu MotoGP kalendris saavad endale tagada ainult maailma kiireimad sõitjad. Tegemist on ülimalt konkurentsitiheda alaga ning sellega kaasnevalt on alati oodata põnevat heitlust sõitjate vahel. MotoGP kalender koosneb 19. etapist ning võtab aset üle maailma. Sündmus on esile toonud niisugused nimed nagu Valentino Rossi ja Marc Marquez. Üldvõitja turg on MotoGP-l panustamiseks populaarseim.
MotoGP sai alguse 1949. aastal ning sellest ajast saati on võistluseid peetud üle maailma. Esimene ametlik sündmus toimus asutamise aastal ning võisteldi neljas klassis. 2016. aastal võeti vastu mitmeid muutusi, kus Bridgestone asendas Michelini rehvide tarnijana ning tutvustati Magnetti Mirelli elektroonilist riistvara.
WRC
WRC (World Rally Championship) on autospordi tippsündmus ja iga individuaalse sõitja unistus. Kuid teiste sündmuste levikuga on hakanud WRC mõju taanduma. WRC võistlusi peetakse mitmel maailmamandril, kus kalender on nende vahel ära jaotatud, nagu näiteks Austraalia ja oktoober. Ralli kulgeb läbi kõrbete, märgalade, savannide ning mäestike, millega suudavad hakkama saada ainult kõige mitmekülgsemad sõitjad. Nende tingimuste talitsemine on taganud ka kogu motospordi ringkonna lugupidamise.
Esimene ametlik WRC sündmus võttis aset 1973. aastal ning on Vormel 1 sarja järel vanimad FIA maailmameistrivõistlused. Sarjas on tavaliselt 13 sündmust, mis võtavad aset üle maailma ning kestavad tavaliselt 3 päeva, läbides kruusa, asfalti, lund ja jääd.
Teised motospordi sündmused
Indy 500
Indy 500 (Indianapolis 500) on iga-aastane motospordi festival, mida peetakse Speedway, Indiana, Ameerika Ühendriikides. Võistlejad peavad läbima 500 miili, mis teeb ligikaudu 200 rajaringi.
Bathurst 1000
Bathurst 1000 on tuhande kilomeetri touring võidusõit, mida igal aastal peetakse Bathurst, Austraalias. Autod peavad läbima 161 ringi Mount Panorama ringrajal, mis kokku teevad 1000km. Sündmust peetakse iga aasta oktoobris.
Vormel E on uue põlvkonna võidusõit, kus osalevad elektriautod. Need üheistmelised liikurid näitavad meile ette tulevikku ning on kaasaja võidusõidu poolehoiu loojad.
Formula E
Vormel E on uue põlvkonna võidusõit, kus osalevad elektriautod. Need üheistmelised liikurid näitavad meile ette tulevikku ning on kaasaja võidusõidu poolehoiu loojad.
Põhilised teadmised motospordi panustamisel
Inimestele, kes teevad mootorspordiga alles tutvust, peaksid tutvuma teguritega millega peaks enne panuse tegemist kursis olema. Nendest mõjurites sõltuvad ka spordiennustuste poolt pakutud turud ning mida panustajad ennustavad. Mõned neist on individuaalsed või meeskondlikud turud ning lisaks ka kõrvalturud. Mõned näited:
Sõitjad
Iga mootorspordi võistluse talaks on võidusõitjad. Nende edu võtmeks saab olema aga viimseni teritatud vilumus, aastatapikkune kogemus ning taktikaline oskuslikkus. Veendumaks parima valiku langetamises, vaadake üle individuaalse sõitja võistluste ajalugu ning keskmine sooritus igal etapil. Panustage vastavalt oma leidudele.
Meeskonnad
Tootjad liituvad motospordiga terve meeskonnana, proovides sellega tõsta oma võiduvõimalusi. Nende hulgas on näiteks McLaren, Mercedes jpt. Tiimid tulevad mängu lähtudes sõiduki efektiivsusest ning kuidas see võiks tagada neile võidu. Mida enam võidu saavutab meeskond, seda enam auhinnarahasid ja tiitleid saavad nad võidusõidu korraldajatelt.
Strateegiad
Mootorsport on kalkulatsioonide ja kasutegurite mäng. Sõitja peaks täpselt teadma kus ja kuidas kiirendada, eriti kui see on määrava tähtsusega. Arvestama peaks kindlasti ka ilmastikutingimustega. Tuulised, vihmased ja mudased rajad mõjutavad sõiduki tasakaalu ning võivad tekitada külglibisemist ja vesiliugu. Kuidas ning millal rünnata on põhimõtte ja strateegia küsimus.
Kus panustada motospordis?
Spordiennustused proovivad pidevalt kasvatada oma kliendibaasi ning on alati lisamas enda valitud spordisündmuste nimekirja uusi alasid ja pakuvad neile ka boonuseid. Selle tõttu on hakanud teenuspakkujad motosporti alana aina enam omaks võtma. Järgnevad on parimad spordiennused Eestis, kus panustada motospordile:
Unibet katab ära enamuse autospordist, kättesaadaval on loomulikult Vormel 1 ja NASCAR. Unibet on üks väheseid spordiennustusi Eestis kus pakutakse võimalust panustada ka WRC ralli sarjale. Lisaks kõigele on nimekirjas olemas ka IndyCar Championship. Soovi korral võite edasi lugeda ka meie täielikku Unibet spordiennustuse ülevaadet siit.