Jalgrattaspordi panustamine

jalgrattasoit

Saage teada, kuidas käib panustamine jalgrattaspordis aladele nagu BMX, trekisõit, Tour-d, ning missuguseid panuseid on võimalik neil sündmustel teha.

Jalgrattasõit ei pruugi küll olla maailma kõige populaarsem spordiala, kuid see sugugi ei tähenda, et seda poleks põnev jälgida. Jalgrattavõistluseid on väga erinevates distsipliinides ning järgneva ülevaate jooksul, vaatame üle mõned märkimisväärsemad sündmused ning ka võimalusi kuidas neile panustada.

eesti jalgratturite liit main

Paljude eestlaste hulgas on jalgrattasport väga südamelähedane, mis tormilistel aegadel tõi kõigile sooja südamesse ja ühendas rahvast. Loomulikult oli taasiseseisvunud Eesti esimeseks Olümpiakulla saavutajaks meie sangar Erika Salumäe, keda ei saa eesti jalgrattaspordist rääkides mainimata jätta. Erika Salumäe saavutas säravaimad tulemused Olümpiamängudel, tulles kahel korral võitjaks - 1988 Seoul ja 1992. Barcelona. Muu hulgas on ta samuti mitmekordne maailmameister ning võistlemise ajal omas enda nimel 15 maailmarekordit. Erika Salumäed võib pidada kõige nimekaimaks naissportlaseks Eesti ajaloos, sest tegemist on ainukese inimesega, kes on võitnud Aasta Sportlase tiitlit üheksal korral.

Vanadest aegadest on kindlasti paljudele tuttav nimi Aavo Pikkuus, kes võistles endise võimu all ning saavutas 1976. aasta Olümpiamängudel maanteesõidus kuldmedali. Kaela sai endale riputatud ka 1977. aasta MM tiitli säravaim medal ning viiel (5) korral valiti ta ka Eesti Aasta Sportlaseks. Värskemaid mälestusi pakuvad kindlasti ka Jaan Kirsipuu sõidud, kui ta aastatuhande vahetuse aastatel murdis läbi Tour de France vastastest. Mees jõudis Tour de France-l võitlusesse astuda, sel rängal võistlusel koguni kümme (10) korda.

Mis on panustamine jalgrattasõidule

Jalgrattasõit on spordiala, kus päeva kõige kiirem osaleja lõpetab võitjana. Kuid see ei pea kaugeltki olema läbinisti sprindi võistlus. Mitmed võistlused on jaotatud etappidele ja katsetele, ning üleüldiselt on eesmärk kõigil sama, kuid olenevalt spetsiifilisest alast võib selle saavutamine olla märgatavalt erinev. Mõned sündmused kestavad päevi või isegi nädalaid, kus vastupidavus mängib tohutut rolli. Aga on olemas ka sprindi võistluseid, kus kogu pingutus kestab alla minuti.

Üldiselt on jalgrattasõidule panustamine lihtsasti arusaadav, teil on võimalik teha valik sõidu võitjale või noppida hulk võistlejaid, kes lõpetavad top kolmes/viisikus/jne. Jalgrattasõidus pole ebatavaline, kui teid paelub väga mingi distsipliin, näiteks trekisõit, ning teisest pole teil külma ega sooja, näiteks BMX. Meid huvitab aga ainult mis turgusid spordisõpradele pakutakse. Turult leiate mitmeid võimalusi, millest mõned on ahvatlevamad kui teised. Lugege meie ülevaadet edasi, et teada saada missugused neist on teie aja väärilised.

Jalgrattasõidu Tuurile panustamine

Üks kõige kuulsamaid fakte professionaalse jalgrattasõidu tour-de (ka. tuur) juures on loomulikult selle ülikuulus põhisündmus Tour de France. Kui olete jalgrattasõidu fänn, on päris suured võimalused, et olete juba teadlik sellest sündmusest, kus võitja saab endale selga tõmmata kuulsa kollase särgi. Sündmus kestab läbi mitme nädala ning parimad sõitjad valmistavad pikalt oma vormi ette, olemaks võistlusel oma füüsise tipus. Selle tõttu pakuvad ka mitmeid spordiennustused oma spordialade valikus.

jalgrattasoit panustamine

Ka eestlased on läbi ajaloo jälginuid neid sündmusi, sest osa võtnud on ka mitmed kohalikud sõitjaid. Esimese eestlasena läbis edukalt Tour de France võistluse Jaanus Kuum, kes 1988. aastal saavutas endise võimu all võisteldes märkimisväärse 24. koha. Eestu lipuvärvid lehvisid esmakordselt kui tuuri lõpetas edukalt 1997. aastal Lauri Aus.

Parimad jalgrattasõidu tuurid panustamiseks:

  • Tour de France,
  • Giro d'Italia
  • Vuelta a España

Olemas on ka teisi kuulsaid tour-e, kuid tihtilugu nimekaimad sõitjad ei võta nendest osta, kuna need ei mahu enam kuidagi kalendrisse või lihtsalt jääb tase tippudele madalaks. Ning erinevalt teistest spordialadest, ei ole võimalik mahutada eriti proovivõistlusi, sest igaüks neist on kehale tõeline katsumus.

Enamustel meie poolt kaetud spordialadel on toimumas iganädalased võistlused. Jalgrattasõidu puhul see nii aga pole, mis teeb alale panustamise väga erinevaks võrreldes teiste sündmustega, kus on samuti tuurid, nagu näiteks tennis ja golf.

Trekisõidule panustamine

Trekisõit on spordiala, kus jalgratturid kihutavad mööda selleks spetsiaalselt ehitatud ovaalset kaldringrada, mida tuntakse velodroomi nime all. Trekivõistlused on oma loomu poolest väga kiired ning ajaliselt ka palju lühemad, võrreldes traditsioonilise maantesõiduga. Trekisõidus võisteldakse kümnel (10) alal, mis kuuluvad kahte põhikategooriasse Sprint ja Endurance ehk vastupidavus sõidud. Kõik alad kuuluvad Maailmameistrivõistluste hulka, kuid lisaks osaletekse Olümpiamängudel ka sellistel distsipliinidel nagu grupisõit, Keirin, mitmevõistlus ehk Omnium ja jälitussõit. Enamustel aladel on siht jõuda esimesena üle finišijoone.

jalgrattasoit panustamine

Eestlaste südamesse jääb igaveselt mälestused, mis tõid endaga kaasa Erika Salumäe vägitükid 1988. Soul ja 1992. aasta Barcelona Olümpiamängudelt. Mõlemal korral võitis ta trekisprindis kuldmedali. Ka mitmed nimekad Eesti maanteratturid on oma karjääri alustanud just trekisõidust.

Tänapäeva kurb tõde on paraku aga asjaolu, et Eestis puudub sisetrekk, kus ratturid saaksid aastaringselt treenida ning oleks võimalus pidada ka võistlusi. Samuti kuulutati Pirita välitrekk 2017. sõidukõlbmatuks, kuna ehitis on oma aja ära elanud ning amortiseerunud. Seega pole lähitulevikus kahjuks suuri lootusi järelkasvule, sest uue treki kohta pole siiani langetatud ühtegi otsust.

Olenemata eelistatud alast, panustamine käib üldjuhul samamoodi. Mängijad teevad panuse oma lemmikule individuaal- või meeskondlikus arvestuses. Selleks valikuks võib olla teatud meeskond, individuaalne võistleja või ka esindatav riik.

Trekisõidule panustamine on mänguvorm, kus võistlejateks on tihtilugu rahvusmeeskonnad, kuna enamus treki suurvõistluseid peetakse rahvusvahelisel tasemel. Ning ka panused, mis trekisõidus tavaliselt tehakse, on enamjaolt sooritatud omadele kaasa elavate rahvuskaaslaste poolt.

1 kilomeetri sõit

Ühe kilomeetri sõidus võistlevad jalgratturid velodroomil ükshaaval, proovides võiduks saavutada kiireimat aega. Samuti peetakse ka meeskondlike sprinte, kus sama põhimõtte järgi proovitakse koos sõita välja parim aeg. Sõitude jälgimine on ülipõnev, sest ajavahemikud võistlejate vahel on vaid murdosa sekundi suurused ning nii pisikesed erinevused võivad viia suurte draamadeni.

Mitmevõistlus ehk Omnium

Omnium on jalgrattasõidu mitmevõistlus, kus osalejad võtavad mõõtu erinevatel aladel, ning võistlus ise kulgeb mitu päeva. Jalgratturid võistlevad mitmetel distsipliinidel nagu grupisõit, sprint, lendstart ning individuaalne jälitussõit. Võitjaks kroonitakse osaleja kes kogub enim punkte kõikide alade läbimisel. Antud distipliinile pühendumine on niivõrd ränk ettevõtmine, et teistele võistlustele keskendunud sõitjad omniumist tihti osa ei võtagi.

Sprint

Sprindisõidus võtavad mõõtu kaks sõitjat, kuid erinevalt 1 kilomeetri sõidust starditakse kõik koos. Eesmärk on samuti ületada finišijoon enne oma vastast, kuid sõit on palju taktikalisem. Ratturid peavad arvestama millal on õige aeg rünnata, samal ajal proovides kaitsta oma positsiooni.

Meeskondlik Sprint

Meeskondlikus sprindis võistleb kaks meeskonda, kus kummalgi poolel velodroomi stardib 3 sõitjat. Iga läbitud ringi järel peab üks eesolev rattur, mõlemast tiimist, trekilt eemalduma ning viimased kaks sõitjat peavad pingutama viimseni, saavutamaks parima aja oma meeskonnale. Taolised sõidud on oma nappide meeskondade vaheliste aegadega väga põnevust tekitavad.

Keirin Sprint

Keirin nägi esmalt ilmavalgust Jaapanis ning sellel alal jälitavad sõitjad teatud osa ajast mootorratast. Võistlejad peavad püsima mootorratta taga, mis samal ajal kiirendab. Peale mõningase ringi läbimist, eemaldub mootorratas trekilt ning võistlejad hakkavad sprintima lõpu poole. Antud distsipliinis on määravaks võistlejate sprindi võimsus ning vastupidavus.

jalgrattasoit panustamine

Enim levinud Keirin sõitude panuseturud:

  • Õige võitja või saavutatud koht
  • Esimene ja teine koht - õige järjestuseta
  • Esimene, teine ja kolmas koht (järjestuseta ning ka õige koht)

Maastikuratta panustamine

Maastikuratta võistlused on oma olemuselt sarnased maantesõitudega, põhilise erinevusena on asjaolu, et sõidetakse aga maastikul, mis on tihti ka raskesti läbitav. Maastikurattavõistluste hulka kuuluvad ka järgmised alad:

  • Olümpiakross ehk XCO
  • Dirt
  • Free ride
  • Trail
  • Enduro
  • Downhill
jalgrattasoit panustamine

Maastikurattavõistlused on kuulunud Olümpiamängude hulka alates 1996. aastast. Maailma populaarseimad maastikuratta võistlused on Enduro World Series, UCI Maastikuratta Maailmakarikavõistlused ning UCI Maastikuratta MM.

BMX panustamine

BMX, mis tuleneb inglisekeelsest väljendist bicycle motocross, võistlustel ratturid võistlevad üks-teise vastu spetsiaalselt ehitatud dirt radadel, kus on mitmeid takistusi nagu hüpped, künkad ja kurvid. Ala on järjepidevalt kogunud populaarsust 1960-ndates aastatest, mil see tekkis. BMX-krossi võistlused on kuulunud Olümpiamängude nimekirja aastast 2008, ning on kaasajal selle suursündmuse üks tähtsamaid alasid.

jalgrattasoit panustamine

Võistlusel stardib väravatest koos kaheksa (8) sõitjat ning läbivad ühe rajaringi. Suurtel sündmustel on võistlus üldjuhul jaotatud kolmeks osaks, milleks on ajasõit, kvalifikatsioon ning lõpuks loomulikult finaalid. Alates 1993. aastast peetakse alal ka UCI maailmameistrivõistluseid BMX-s, erinevatel distsipliinidel:

  • BMX Flatland ehk siledal maapinnal
  • BMX Dirt
  • BMX Kross
  • BMX Street

Jalgrattasõidu panuse turud ja võimalused

Jalgrattasõidus pakutakse mitmeid turge millele on võimalik panustada. Mõned turgudest võivad teile tunduda iseenesest arusaadavad, kuid on olemas ka vähem nähtuid. Järgnevalt toome näiteid jalgrattasõidu turgudest, mis on võimalik leida suurtemate spordiennustuse pakkujate juures.

jalgrattasoit panustamine

Üldvõitja

Üldvõitja turg on kõige lihtsamini arusaadav panuse võimalus. Lihtsalt tehke valik oma ennustusega, kes võidab sõidu, ning kui õnn tabab, olete mõlemad võidukad. Mõned taolistest sõitudest lõppevad peale ühte jõupingutust, teiste sündmuste puhul võib aga tulemus aega võtta mitu päeva.

Näide: Tagej Pogačar - Võitja - Tour de France

Meeskondlik võitja

Jalgrattasõidus saavad loomulikult osaleda ka meeskonnad. Enamus fänne hoiavad pöialt oma isiklikule lemmikule, kuid nende konkurentsivõimet võib tugevalt määrata tiim kus ta võistleb. Paljudel võistlustel on eraldi olemas ka meeskondlik arvestus, mis põhimõttelt on sarnane näiteks Vormel 1 mudelile.

Näide: Meeskond Sky - Võitja

Sõidu liider

Mõned jalgrattavõistlused on jaotatud mitmele päevale ning isegi nädalale. Seega on võimalik teha panuseid ka vaheetappide tulemustele, näiteks kes kannab kollast särki Tour de France neljandal päeval.

Näide: Kes saab kollase särgi peale 1. päeva?

Parim noorrattur

Sündmustel nagu Tour de France ja Giro d'Italia on olemas eraldi arvestus ka parima noore jalgratturi tiitliks. Nagu nimetusest saab juba eeldada, saavad võistlusest osa võtta ainult alla 25. aastased jalgratturid. Neid võistluseid jälgivad spordisõbrad, kes huvituvad pealetulevast järelkasvust spordis.

Näide: Juan Ayuso saavutab noorratturi võidu

Mägede Kuningas

Osa tuuridest kulgevad läbi- ja ka ülesmäge. Tõusumeetrite spetsialistid omavad meeletut füüsilist vormi ning seda peetakse üheks kõige nõudlikumaks tõigaks professionaalse jalgrattasõidu juures ehk olla Mägede Kuningas. Tour de Francel saavutab parim mägede vallutaja punaste täppidega särgi.

Näide: Kes võidab Mägede Kuninga tiitli

Parim Sprinter

Paljudel sündmustel on üldvõidu saavutamise kõrval võimalus koguda ka individuaalseid tiitleid. Nii on ka sprindiga, kus näiteks Tour de France-l on olemas eraldi etapid, kus ratturid võistlevad antud tiitli nimel.

Näide: Jasper Philipsen võidab parima sprinteri tiitli

Jalgrattasõidu sündmused panustamiseks

On olemas mitmeid erinevaid jalgratta võistlusi, millele on võimalik panustada. Kõik nad küll erinevad oma tuntuse poolest ning see peaks tugevalt määrama ka teie panuste valikuid. Järgnevad on ühed suurimad jalgrattavõistlused maailmas:

tour de france logo
Tour de France

Tour de France on jalgrattavõistlustele panustamise püha lehm. Maailma parimad jalgratturid võtavad mõõtu 23 päeva jooksul, et välja otsustada parim. Lance Armstrong tõstis ala populaarsust kogudes 7 üldvõitu, enne kui pidi häbistama kogu oma saavutused, tunnistades dopingu kasutamist.

Eestlastest on läbi aegade tuuril võistelnud kokku kuus ratturit. Enim etapivõite on kogunud Jaan Kirsipuu, kokku neli, kuid pole saatuse soovil kordagi tuuri lõpetanud. Kõrgeima koha saavutas eestlastest Tour de Francel 2011. aastal Rein Taaramäe, kuid lõpetas üldjärjestuses 12. kohal ning noorratturite seas oli aga lausa teine (2).

giro d italia logo
Giro d'Italia

Giro d'Italia on võistlus mida peetakse kolme nädala jooksul. Tuuri ajal on olemas mitmeid individuaalseid tiitleid mille nimel võisteldakse. Giro d'Italia sisaldab endas 21 erinevat etappi (vahel ka 20), mis kokku moodustavad ühtse raja, mis kulgeb läbi Itaalia. Võistlusel on ka kiire ja lühikene temposõit ning ratturitel on võimalus etappide vahel kokku umbes 2-3 päeva taastuda.

“Igas maailma sadamas leidub vähemalt üks eestlane” (E. Hemingway). Ja nii on ka Giro d'Italia meie jalgratturite poolt läbitud. Tanel Kangert on saavutanud siiani kõrgeima koha, lõpetades nii 2013. kui ka 2015. aastal tuuri 13. Kohal. Ainukesena on etapivõidu jõudnud napsata aga Rein Taaramäe, kes jõudis selleni 2016. aastal.

Giro d'Italia sündmusele pakutakse panustamiseks mitmeid turge, sealhulgas top 10, üldvõitja, top 3, esindatav riik ja ka punktid.

la vuelta logo
Vuelta a España

Vuelta a España on iga-aastane jalgrattavõistlus, mida peamiselt peetakse Hispaania teedel, kuid vahel läbitakse ka kõrval asuvaid riike. Tavaliselt koosneb sündmus 21-st etapist, kuhu kuulub ka kaks (2) puhkepäeva, ning kokku vältab kolme nädala jagu. Võistlusel osaleb tavaliselt 22 meeskonda, kellest 19-l on osavõtt garanteeritud.

Ka see suursündmus on Eesti ratturite poolt mitmeid kordi ette võetud. Jaanus Kuum suutis oma parimal üritusel 1990. aastal sõita välja 9. koha. Hilisemalt on Rein Taaramäe suutnud võita 2 etappi, ning Jaan Kirsipuu ning Tanel Kangert on seda teinud mõlemad ühel korral. Parima Eesti lipu alt võistleva jalgratturina lõpetas Vuelta a España Tanel Kangert, kui ta saavutas 2013. aastal 11. koha.

Panustamise võimalused Vuelta a España võistlusel on üldvõitja, esindatav riik, top 3, etapi võitja, top 10 või punktid.

olympics bicycle logo
Jalgrattasõit Olümpiamängudel

Teiste sündmuste seas on kõrgeima väärtusega iga nelja aasta tagant peetavad Olümpiamängud. Velodroomil peetavad mõõduvõtud on Olümpial üks säravamaid alasid, mis on südamelähedane ka paljudele eestlastele. Olümpiamängude kõrge staatuse tõttu, arvestavad osalejad nelja aastase kalendriga, mis peaks mõjutama ka teie otsuseid panuste tegemisel.

Jalgrattasõidu panustamise strateegia

Kui teil on soov teenida raha jalgrattasõidule panustamisega, peab teil selleks olema ka mingisugune strateegia. Enamus järgnevatest strateegiatest mis me järgnevalt kirjeldame, on teil endil samuti vaja läbi mõelda, enne panuse tegemist.

jalgrattasoit panustamine

Kasutage sõitjate ja meeskondade statistikat

Me absoluutselt ei eita, et kõhutunne on samuti tähtis panuse tegemisel, kuid te ei saa kuidagi eirata eelist mis andmete kasutamine endaga kaasa toob. Kui teie kõhutunne ei taga pika-ajalist edu, siis lõpuks te ikka ebaõnnestute. Statistika kasutamine võib anda teile paremat aimu sellest, kui edukas võib teie tulemus olla pikas perspektiivis.

Keskenduge ühele alale

Kõigi jalgrattavõistlused jagavad omavahel sama eesmärki, olla kõigist kiirem. Kuid kõikvõimalikud panustamise võimalused võivad ühel alal drastiliselt erineda teisest. Oskused mis on vajalikud kuldmedali võitmiseks trekil on täiesti võrreldamatud nendega, mis läheb vaja Tour de Francel. Seega teadmised ühest distsipliinist ei kandu tihtilugu üle järgmisele.

Panustage enamjaolt kolmele põhituurile

Kõrvalistele aladele panustamine võib kaasa tuua mõningaid ebamugavusi. Kui te leiate kulda väärt panusevõimaluse, siis krabage sellest kinni, sest pakkumistega võib üldiselt olla raskusi. Eelistatud on panustamine populaarsematele spordialadele, mis tagab rohkem turge ja likviidsust ning ka teenusepakkujad loovutavad neile rohkem tähelepanu. Seega keskendudes põhivõistlustele, leiate parimad võimalused panustamiseks.

Ärge tehke liialt eksootilisi panuseid

Eksootilised panused on oma loomu poolest ebatavalised ning nad ei ole miskit, mille peale võiks ehitada järjekindlalt töötavat strateegiat. Loomulikult võite sarnastele võimalustele ka vahetevahel panustada, kuid ette mõeldes peaksite hoiduma selleks liiga suuri summasid loovutamast.

Ärge kunagi kasutage mitmikpanuseid jalgrattasõidus

Jalgrattavõistluse võitmine nõuab sõitjalt mitmete asjaolude õnnelikku kokkulangemist. Selle tõttu tunduvad ka pakutud koefid alati magusad olema. Seega kui te sooritate mitmikpanuse või kombo, on teie võiduvõimalused palju väiksemad kui pakutavad koefitsendid. Ning kuna paljud võistlused kestavad mitmeid päevi, võib tulemuste selgumine samuti võtta omajagu aega.

Keskenduge Mäekuninga ja Sprindi turgudele

Nimetatud alad on väga selge ülesehitusega, seega võib mõningate faktoritega arvestamine olla lihtsam. Kuid teil on teadmisi antud alal, suudate paremini valida välja varjus olevaid sõitjaid ning olete teadlik kes on hetkel heas vormis ja jahib teatud kategooria võitu.

Tehke suuremaid panuseid kui teistel aladel

Jalgrattasõidus on lihtsalt niivõrd vähe sündmusi millele aasta jooksul on võimalik panustada. Ning kui te ei soovi, et teie võidud lihtsalt otsa saaksid, peate tegema kõrgemaid panuseid nendele üksikutele võistlustele mis aset leiavad. See aga võib muuta jalgrattasõidu üheks riskantseimaks alaks millele panustada. Olenemata, ei tohi see mingil juhul mõjutada teie mängimiseks seatud raha strateegiat, nii et pidage seda alati meeles.

Kus panustada jalgrattaspordile Eestis?

Ka Eesti spordisõbrad saavad välja valida oma lemmikud jalgratturid ning panustada nende võidule. Kuna jalgrattasõiduga on panustamises tegemist kõrvalise spordialaga, siis pole Eestis just kuigi palju spordiennustusi kes pakuksid rohkelt turge ja liine. Kuid siiski leiab turult häid võimalusi ning järgnevalt toome välja mõned spordiennustused, kes jalgrattasõidu fänne tervitavad.

See koduleht kasutab küpsiseid, et muuta paremaks teie külastuskogemust. Veebilehe edasisel kasutamisel või selle sõnumi sulgemisel, nõustute te küpsiste kasutusega.
Küpsiste poliitika