Hasartmängusõltuvus ja vastutustundlik mängimine

eesti kasiinod gambling addiction

HASARTMÄNGUSÕLTUVUS JA VASTUTUSTUNDLIK MÄNGIMINE

Hasartmängud on meelelahutuse vorm, mida naudivad miljonid inimesed üle maailma. Suure osa hasartmängu mängijate jaoks on see lihtsalt nauditav hobi, millega aeg-ajalt oma vaba aega sisustada. Siiski on olemas teatud grupp inimesi, kes ei soovi oma hasartmängu käitumist kontrollida. Kui hasartmäng muutub kellegi jaoks väikesest meelelahutusest tema elu kontrollivaks osaks ja hakkab tekitama tõsiseid probleeme, siis on suure täenäosusega tegu hasartmängu õltuvusega.

Hasartmängusõltuvus on klassifitseeritud vaimse tervise probleemina, millel on palju sarnaseid teiste sõltuvusvormidega.

MIS ON HASARTMÄNGUSÕLTUVUS?

Hasartmängusõltuvus sarnaneb teiste käitumishäiretega, nagu näiteks püromaania, kus inimesel on äärmiselt suur tung süütamisele, või kleptomaania, kus inimene kontrollimatult varastab. Kõigi nende sõltuvuste puhul ei suuda inimene kontrollida ma käitumist, isegi kui nad saavad aru et peale enda teevad nad sellega ka kahju oma lähedastele.

KUI LEVINUD ON HASARTMÄNGUSÕLTUVUS?

Uuringud näitavad, et keskmiselt muutuvad õnnemängud ja hasartmängud probleemiks 2-3% inimeste jaoks, kuid see number võib regiooniti ja riigiti ka pisut erineda. Pole just üllatav, et hasartmängusõltlaste number on kõrgem regioonides, kus hasartmängud on suur osa kultuurist.

Näiteks on uuringutes leitud, et Las Vegases, mis on maailma kasiinode pealinn on täiskasvanud püsielanike seas 3-4% patoloogilisi mängureid ja õnnemängude sõltlasi.

Kui sellised uuringud on tehtud umbes 10 aastat tagasi, siis võib kindlalt väita, et need numbrid on tänapäeval kasvutrendis just tänu internetikasiinode levikule. Uueks kasvavaks trendiks on ka sotsiaalsete kasiinomängude ja mobiilikasiinode kasutamine nutiseadmetes.

Raske on välja tuua kui palju hasartmängu sõltlastest otsivad abi. Hasartmängusõltlaste abistamiseks on loodud hasartmängusõltlaste ühingud. Osad probleemsed mängurid suudavad aja jooksul ka oma probleemidest iseseisvalt välja tulla ja muuta oma mängu- ja käitumisharjumusi. Samal ajal paljud sõltlased ei otsi läbi aastate või aastakümnete kordagi abi ja elavad enamuse oma täiskasvanu elust suure psühholoogilise sõltuvuse all.

MIS PÕHJUSTAB PROBLEEMSET HASARTMÄNGU KÄITUMIST?

Väga üldistatult öeldes võib öelda, et hasartmängusõltuvus ja probleemid tekivad inimeste võimetusest oma käitumist kontrollida. Paljudel võib hasartmängusõltuvus alguse saada täiesti süütutest loterii- ja bingomängudest. Samas on täheldatud, et kiire tulemusega mängud nagu seda on mänguautomaadid ja slotimängud tekitavad suurema tõenäosusega sõltuvust. See tuleneb sellest, et tulemuse teada saamiseks tuleb teha vaid üks klõps, klikk või keerutus.

Hasartmängusõltuvuse välja kujunemine toimub ajajooksul ja see ei juhtu kindlasti ühe või paari õnnemängude mängimise sessiooni järel.

On olemas ka riskifaktorid, mis suurendavad hasartmängusõltuvuse arenemise võimalust. Nendeks riskifaktoriteks on teised sõltuvust tekitavad ained nagu seda on alkohol, narkootikumid jms.

HASARTMÄNGUSÕLTUVUSE TUVASTAMINE

Võib tunduda, et probleemse mängurluse sõltuvuse sümptomid on lihtsasti ära tuntavad, siis tegelikkuses see päris nii ei ole. Paljud inimesed kelle jaoks hasartmängud ja õnnemängud on kujunenud probleemiks suudavad enesele aru andmata oma tegevusele leida ratsionaalseid põhjendusi ja peita probleemi olemust.

Siinkohal toome välja 10 enim levinud sümptomit, mis kaasnevad hasartmängusõltuvusega.

Hasartmängusõltuvus on inimesel, kes…

  • Mõtleb pidevalt hasartmängude või õnnemängude mängimisele
  • Otsib mängimises väljapääsu probleemidest või ängistusest
  • Tunneb vajadust suurendada panuseid et põnevustt säilitada
  • Üritab tagasi võita eelnevalt kaotatud raha
  • Valetab et varjata oma õnnemängude ja mängurlusega seotud tegevusi
  • Finantseerib oma mängupanuseid läbi illegaalsete tegevuste
  • Seab õnnemängude tõttu suhted lähedastega
  • Sõltub vanemate, perekonna või sõprade poolt laenatud rahadest, et oma hasartmängu kahjusid ja võlgasid katta
  • Tujud ja käitumine on pidevas muutumises ning peamiselt valdab keha stressitunne
  • Ebaõnnestub katsetes kontrollida või peatada hasartmängude mängimine

VASTUTUSTUNDLIK MÄNGIMINE

Vastutustundliku mängimise idee on eelkõige online kasiinode ja hasartmänguoperaatorite, mängutootjate ja teiste õnnemängudega seotud ettevõtmiste poolt loodud kontseptsioon.

Kõik Eesti online kasiinod mõistavad hasartmängude mängimisel tekkivaid potentsiaalseid ohte ja seepärast pakutakse olulise lahendusena mängijale võimalust piirata oma õnnemängudele kulutatavat aega, kulutuslimiite ja enesevälistus võimalust erinevate tehniliste lahenduste näol.

  • Kasiino vanusepiirang

Eesti seaduste kohaselt ei tohi võimaldada alla 21-aastasele õnnemängu kohas viibimist või mängimist. Siia hulka loetakse nii maapealsed kui ka online kasiinod. Spordiennustus portaalides spordipanuste tegemine on lubatud alates 18-aastastele.

  • Õnnemängude kulutuslimiit

Eesti internetikasiinod pakuvad oma mängijatele võimalust määrata kulutuslimiit. Kulutuslimiit on summa, millest rohkem pole sul võimalik 24 tunni jooksul rohkem kulutada.

  • Enesevälistus

Kui tunned, et soovid või lausa peaksid mängimisest pausi võtma, siis saad kasutada ensevälistust. Enesevälistuse saab tavaliselt määrata päevaks, nädalaks, kuuks või pooleks aastaks. Selle aja jooksul ei saa sa valitud online kasiinos mängida. Kui sa blokeerid vaid teatud sorti õnnemängud, siis kehtib üldjuhul 7-päeva reegel. See tähendab, et kui sa soovid näiteks kasiino mängud taasaktiveerida, siis tuleb sellest mänguoperaatorile teada anda, peale mida tuleb oodata nädal et ligipääs soovitud mängudele taas avataks.

  • Mängukeelu seadmine

Igal eesti kodanikul on võimalik omale seadistada hasartmängu keeld. Lisaks maapealsete kasiinode ja online kasiinode mängukeelule on võimalik piirata ka klassikalise loterii ja spordiennustuse mängimist. Avalduse mängimise piirangu seadmiseks saab teha mängukohtades, maksu- ja tolliameti teenindusbüroodes ja ka e-maksuametis/e-tollis. Sellise piirangu seadmine on Eesti seaduste kohaselt võimalik kõigil Eesti kodanikel ja see on vabatahtlik.

HASARTMÄNGUSÕLTUVUSE RAVIMINE JA ABI SAAMINE

Patoloogiliselst hasartmängusõltuvusest vabanemiseks aitab vaid pikaajaline kontsentreeritud ravi. Lihtsama koelise sõltuvuse puhul võib olla kasu ka psühholoogilisest nõustamisest.

Eestis tegutseb ka hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskus, kus spetsialistid tegelevad hasartmängusõltuvuse, arvuti- ja internetisõltuvuse hindamise, nõustamise ja psühhoteraapiaga.

Lisainformatsiooni leiab hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskuse kodulehelt, mis asub aadressil www.15410.ee või helistades mänguriliini numbrile 15410.